Maszyny rolnicze Rostselmash

Począwszy od kombajnów zbożowych przez sieczkarnie samojezdne

Rostelmash, Rostelmasz czy Rostselmash

Hisotria firmy produkującej maszyny rolnicze

img-responsive Rostselmash Staliniec 1
Firma Rostselmash jest najbardziej znanym producentem maszyn rolniczych w krajach

byłego Związku Radzieckiego. Firma twierdzi, że od momentu założenia w 1929 roku dostarczyła swoim klientom w ponad 48 krajach ponad 2,5 miliona sztuk sprzętu.

Latem 1931 roku w warsztacie doświadczalnym wydziału kombajnów ukończono dwa kombajny o udoskonalonej konstrukcji, nazwane Stalinetz. Kombajny testowano na polach gospodarstwa Hutoroc w Kraju Krasnodarskim razem z kombajnami Caterpillera (i poprzednika Holta) oraz Olivera z USA. Radzieckie maszyny pracowały lepiej i w przeciwieństwie do swoich zagranicznych odpowiedników mogły ścinać nie tylko zboże, ale również słonecznik, kukurydzę i proso. W styczniu 1932 r. uruchomiono nowy wydział montażu kombajnów w zakładach Rostselmash, a w maju 1932 r. na pola wysłano pierwszą grupę kombajnów Stalinetz-1. Od czasu wybudowania zakładów Rostselmash kraj nie tylko przestał importować kombajny, ale zaczął je eksportować. 

W 1937 roku świat zaprezentował swoje osiągnięcia na powszechnej wystawie handlowo-przemysłowej w Paryżu, na którą Rostselmash wysłał swój nowy kombajn Stalinetz-1. Jego dostarczenie na miejsce wystawy było najtrudniejszym zadaniem - kombajn przewożono na otwartej platformie, a na każdej stacji czekało wiele osób, aby zobaczyć tę bezprecedensową maszynę. Kombajn Stalinetz-1 zdobył Grand Prix na wystawie w Paryżu w 1937



Specjalizacja w kombajnach zbożówych

Od lat 50-tych XX wieku

W połowie lat pięćdziesiątych w gospodarce narodowej zarysowała się specjalizacja przedsiębiorstw produkcyjnych. Od sierpnia 1955 roku, zgodnie z decyzją lipcowego Plenum Komitetu Centralnego, Rostselmash rozpoczął produkcję kombajnów zbożowych. Z produkcji wycofano pługi i kombajny zbożowe, a zakład stopniowo przestawiał się wyłącznie na produkcję kombajnów zbożowych.

Pod koniec 1955 roku do Rostselmaszu wpłynęła oferta rozpoczęcia przygotowań do produkcji nowego kombajnu "RSM-8". Ten model kombajnu został zaprojektowany przez inżynierów Rostselmashu podobnie jak "Stalinetz-1" i "Stalinetz". Posiadał on dużą bardzo dużą przepustowość i bardzo dobrą (jak na swoje czasy) separacje ziarna. Młocarnia kołkowa została zastąpiona bębnem młócącym. Kombajn "RSM-8" był produkowany przez rok (koniec 1956 - początek 1958), wyprodukowano tylko 50 tys. kombajnów tego modelu.

W marcu 1958 r. zakład otrzymał nowe odpowiedzialne zadanie - w ciągu 5 miesięcy przestawić się na dostawę samobieżnego kombajnu zbożowego "SK-3". 15 marca o godzinie 17.30 z linii montażowej zjechał ostatni kombajn "RSM-8". W ciągu 100 dni roboczych inspektor Ministerstwa Rolnictwa zaakceptował pierwsze 27 kombajnów wyprodukowanych w Rostselmashu zgodnie z planami wydziału konstrukcyjnego w Taganrogu pod kierownictwem Isaksona. Do 24 stycznia 1961 r. wyprodukowano setny kombajn samobieżny "SK-3".

Samobieżne kombajny zbożowe

Narodziny kombajnu Niva 

Która była odpowiednikiem Bizona na wschodzie

Kombajn Niwa

W lutym 1962 r. Rostselmash rozpoczął produkcję kolejnego modelu - "SK-4", który był o 25% bardziej wydajny od poprzedniego. Maszyna ta została uhonorowana dyplomem pierwszego stopnia na międzynarodowej wystawie w Lipsku w 1963 roku. W 1964 roku model ten zdobył medal w Czechosłowacji, a w tym samym roku otrzymał najwyższą nagrodę - "Srebrny Puchar" na Węgrzech. Kombajn "SK-4" został uznany za najbardziej utytułowany model wśród wszystkich maszyn do zbioru kukurydzy na świecie. Do sierpnia 1969 roku Rostselmash wyprodukował swój milionowy kombajn.

W 1973 roku fabryka przestawiła się na nowy model kombajnów - Niva, posiadający kilka modyfikacji: kombajn zbożowy, kombajn do ryżu itp., przeznaczony do pracy w różnych strefach klimatycznych, a także do zbioru roślin nierolniczych. Ponadto w tym czasie produkowano również kombajny do zbioru pomidorów, młocarnie do obróbki lnu, urządzenia do zbioru kultur zbożowych. W latach siedemdziesiątych zakład Rostselmash został całkowicie zrekonstruowany. Dzięki tej rekonstrukcji zakład stał się wyspecjalizowanym przedsiębiorstwem, które było w stanie zapewnić gospodarce narodowej zaawansowane jak na swoje czasy urządzenia. 

W 1979 roku, w półwiecze swojego istnienia, zakład zajął silną pozycję lidera w swoim sektorze przemysłowym. Na początku lat osiemdziesiątych Rostselmash przystąpił do projektowania technicznego i wprowadzenia na rynek wysokowydajnych kombajnów zbożowych nowej linii - "Don". Było to siódme przejście na produkcję nowego sprzętu zrealizowane przez zakład. W lutym 1984 r. Rostselmash wyprodukował swój dwumilionowy kombajn. Pierwszy kombajn "Don" został wprowadzony do pełnej produkcji już w październiku 1986 roku.

 


Zmiana polityki i czasy obecne 

dodaj dowolny podtytuł lub opis takie do 200 znaków

Kolejnym etapem rozwoju firmy Rostselmash była jej reorganizacja z przedsiębiorstwa państwowego w otwartą spółkę akcyjną, która pod koniec 1992 roku przeszła na własność pracowników. Zmiany polityczno-gospodarcze w kraju nie pozostały bez wpływu na pracę zakładu: coraz częściej dochodziło do przestojów, nie wypłacano wynagrodzeń. W 2000 r. przedsiębiorstwo zaczęło pracować z nową energią dzięki pojawieniu się nowego inwestora strategicznego - holdingu "Novoe Sodruzestvo", który obecnie posiada pakiet kontrolny. W rezultacie liczba pracowników wzrosła do 18 tys. osób, spłacono wszystkie długi płacowe, przyspieszono produkcję nowych kombajnów. 
Obecnie firma Rostselmash stale powiększa portfolio produkowanych maszyn, należą do nich nie tylko już kombajny zbożowe i sieczkarnie samojezdne, a także ciągniki rolnicze. W 2007 roku Rostselmash przejął kontrolę nad firmą Buhler Industries, która ma swoją siedzibę w kanadzie, a na całym świecie znana jest z produkcji ciągników rolniczych Versatile.
Na chwile obecną Rostselmash produkuje 5 modeli kombajnów zbożowych, na europejskim rynku można spotkać modele: Nova 330, Vector 425, Acros 595 plus, RSM 161 oraz jedyny rotorowy kombajn w ofercie jakim jest Torum 770. W 2018 roku zadebiutowała nowa linie sieczkarni samojezdnych serii F. Podaje link jeśli jesteś ciekawy ile obecnie kosztują nowe i używane kombajny Rostselmasz i innych marek.
Nowa fabryka Rostselmash

Kombajny w ofercie Rostselmash

Modele do 235 KM z czterema wytrząsaczami

Rostselmash Nova 330

Nova 330

Kombajn zbożowy Rostselmash Nova 330 to najmniejsza maszyna z portfolio produktów pochodzących z fabryki w Rostowie nad Donem. Napędzany amerykańskim 4,5 litrowym silnikiem Cummins o mocy 175KM. Wydajność maszyny zapewnia duży bęben młócący o średnicy 600mm co wraz z dużym kątem opasania klepiska 154 stopnie i jego powierzchnią 0,93m2 daje bardzo dobry wyniki omłotu. Dla tej maszyny przewidziane są hedery 4 i 5 metrowe z listwą tnącą Schumacher wyposażone w mechaniczne kopiowanie terenu za pomocą sprężyn, oraz przystawki do kukurydzy 5 rzędowe, do zbioru rzepaku stosowane są stoły z mechanicznie napędzanymi kosami bocznymi. Zbiornik na ziarno o pojemności 4900 litrów i wysokość wyładunku na poziomie 4m sprawdzą się w każdych warunkach. Nova 330 gromadzi coraz więcej zwolenników na polskim rynku, kombajn idealnie nadaje się do małych rodzinnych gospodarstw rolnych i firm, które rozpoczynają swoją przygodę z usługami.

Rostselmash Vektor 425 kombajn zbożowy

Vector 425

Drugi co do wielkości kombajn zbożowy Rostselmash dostępny na polskim rynku to Vector 425. Maszyna napędzana jest 6 cylindrowym silnikiem Cummins spełniającym najnowsze normy Stage V, generującym moc 235KM. W tym modelu pojawiają się ciekawe rozwiązania charakterystyczne dla kombajnów Rostselmsah, mowa tu o systemie Jam Control, który jest awaryjnym zrzutem klepiska minimalizującym ryzyko zapchania maszyny. Drugim z takich systemów to Hydropulsatory, które ułatwiają wyładunek wilgotnej masy ze zbiornika. Także od tego modelu pojawia się niezależny układ niedomłotów, który nie obciąża bębna młócącego i zwiękasza kulturę pracy. Vektor posiada zbiornik na ziarno o pojemności 6000 litrów. Hedery dostępne w tym kombajnie to 5 i 6 metrów z mechanicznym kopiowaniem terenu. Od modelu Rostselmash Vector 425 pojawia się także sprężarka powietrza jako wyposażenie standardowe.

Większe kombajny w ofercie Rostselmash

od 330 do 380KM dla wymagających użytkowników

Kombajn zbożowy Acros 595 plus

Acros 595 plus

Stawkę z srednimi i dużymi kombajnami, a zarazem zyskującym coraz większą popularność,  jest model Acros 595 plus. Posiada on te same usprawnienia co Vector, czyli systemy Jam Control, Hydropulsatory, niezależny układ niedomłotów i sprężarkę powietrza w standardzie. Ma tak samo jak Vektor bęben młócący o średnicy 800mm, oraz klepisko symetryczne ze zwiększoną żywotnością. Zbiornik na ziarno o pojemności 9000 litrów. Hedery dostępne w kombajnie Acros 595 plus to 6 i 7 metrów, wyposażone są one w automatyczne kopiowanie terenu, za pomocą siłowników hydraulicznych.Do zbioru kukurydzy zaleca się przystawkę 6 rzędową składaną hydraulicznie. Dodatkowe maszyna ta w standardzie wyposażona jest w rozrzutnik plew, który dba o to aby resztki z sit zostały równomiernie rozrzucone po polu.

Kombajn zbożowy RSM 161

RSM 161

Największym kombajnem klawiszowym o konwencjonalnej konstrukcji dostępnym w ofercie Rostselmash jest model RSM 161. Napędzany silnikiem Cummins o mocy 380 KM. RSM 161 posiada wszystkie zalety poprzedników dodatkowo tym kombajnie zastosowano wielobębnowy układ omłotowy Tetra Processor, z bębnem młócącym o średnicy 800 mm oraz bębnem separującym o średnicy 750 mm. Dzięki zastosowaniu hydraulicznej regulacji klepiska, operator ma możliwość ustawić płynnie i niezależnie szczelinę w pełnej skali pod bębnem młócącym i separującym. Zastosowano także amortyzowaną kabinę o zmiennym ciśnieniu w środku aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort pracy. Zbiornik o pojemności 10500 litrów. Hedery dostępne w kombajnie zbożowym RSM 161 to 7m i 9m z automatycznym kopiowaniem terenu, w celu zbioru kukurydzy.

Kombajn rotorowy Torum 770

520KM czystej mocy do zbioru zbóż

Największym kombajnem w ofercie firmy Rostselmash, z zarazem jedynym rotorowym kombajnem jest model Torum 770. Maszyna ta napędzana jest 520 konnym silnikiem. Przeznaczona ona jest to największych rolników, oraz firm usługowych. Model Torum 770 posiada nowatorski system omłotu, którego nie można porównać do niczego innego.
Advanced Rotor System bo o nim mowa, polega na zastosowaniu obrotowego klepiska, które obraca się przeciwbieżnie do kierunku obrotu rotora z prędkością około 8 obrotów na minutę, klepisko to wyposażone jest aż w 3 cepy. Zastosowanie takiego systemy ma bardzo duże zalety. Jedną z nich jest zwiększenie powierzchni omłotu i separacji, kolejną natomiast jest zapobieganie zapchaniu się rotora, ponieważ przez ciągły obrót nie ma możliwości aby powstawały martwe strefy w których gromadzi się materiał i powoduje blokadę układu. Sam rotor napędzany jest bezstopniową sterowaną hydraulicznie przekładnie CVT, to  rozwiązanie gwarantuje płynną zmianę obrotów oraz napę bez paskowy. 

Zbiornik o pojemności 12300 litrów i wysokość wyładunku 5,4m ułatwia pracę przy zbiorze np. kukurydzy. Hedery jakie można zastosować w kombajnie Torum 770 to 7m i 9m, oczywiście dedykowany heder to 9m. Dedykowaną przystawką do kukurydzy jest przystawka 10-12 rzędowej firmy Capello ze względu na lekkość i małe zapotrzebowanie mocy. 
 Kombajn Torum 770 na polu

Sieczkarnia samojezdna serii F

Od 450 do 650 KM 

Sieczkarnia samojezdna Rostselmash Serii F
Najnowszym produktem oferowanym przez firmę Rostselmash są nowoczesne sieczkarnie samojezdne serii F w której skład wchodzą modele 2450/2550/2650 w przedziale mocy od 455 do 611KM, które są następcami modeli RSM 1401/1403.

Sieczkarnie te wyposażone są w 4 walce wciągające napędzane hydraulicznie. Zespół wciągający wyposażony jest w ramkę do kopiowania terenu. Maszyna wyposażona jest w walec rozdrabniający o średnicy bębna 630 mm, a jego prędkość obrotowa wynosi 1200 obrotów na minutę. Takie rozwiązanie minimalizuje obciążenie zespołu wciągającego i zwiększa wydajność podczas procesu cięcia krótkiej sieczki. Dedykowaną przystawką w zależności od wielkości jest Kemper a dokładniej model z  serii 400. Do zbioru materiału zielonego można zastosować Capello Spartan.

W serii F sieczkarni zastosowano także nowy system cięcia opracowany specjalnie dla tej maszyny , w którym aż 48 noży ułożonych jest w czterech rzędach we wzorze Chevron (można nazwać w jodełkę). Gniotownik załączany jest hydraulicznie z kabiny operatora, a cała operacja jego załączenia lub rozłączenia trwa 2 sekundy.

W  serii F zastosowano najnowszą linie silników MTU z turbodoładowaniem, co przekłada się na  bardzo dobrą kulturę pracy, a zbiornik na paliwo o pojemności 1500 litrów,  gwarantuje jej całodniową pracę bez konieczności tankowania sieczkarni samojezdnej.

Filmy z prezentacją maszyn

Rosts
Rostselmash

Wasze opinie

  • Wiesław
    Ocena
    Jaki silnik jest w Nova 330?

    • Znawca
      Witam silnik w Rostelmash Nova 330 to 175KM Cummins.

  • Krystian
    Ocena
    Jak z częściami do kombajnów czy dealer ma je na stanie?

    • Andrzej
      Z tego co wiem wszystko dostaniesz tutaj https://sklep.korbanek.pl/zastosowanie/rostselmash/


Weź udział w dyskusji, napisz co sądzisz.

Jak oceniasz informacje na stronie: